Rezultati Konkursa za zelenije osnovne škole

Nakon teškog izbora između 15 odličnih ideja i impresivnih inicijativa koje su prijavljene na Konkurs za zelenije osnovne škole, sa zadovoljstvom objavljujemo imena 6 škola u kojima ćemo održati radionice ko-kreacije, nakon čega će biti izabrano 3 škole u kojima će zelene inicijative biti sprovedene.

OŠ “Veljko Dugošević” na Zvezdari planira da izgradi plastenik namenjen proizvodnji sezonskog cveća iz semena i umnožavanju sobnog bilja iz reznica. Osim plastenika, ova škola planira i izgradnju leja, nabavku supstrata, semena, alatki i kompostera. Bile bi uzgajane dve generacije biljaka u jednoj godini – tzv. letnji i jesenji rasad, a kompostiranje vršeno cele godine, izuzev tokom zime. Deo proizvedenih sadnica bio bi sađen na postojećim zelenim površinama školskog dvorišta u okviru praktične nastave a kompost korišćen za đubrenje plastenika i zelenih površina. Đaci će imati mogućnost da steknu praktična znanja o uzgajanju biljaka od semena do sadnice, umnožavanju biljaka iz reznica i proizvodnji komposta od delova biljaka i organskog otpada na tradicionalan način. Osim razvoja svesti o značaju biljaka za životnu sredinu i upotrebi bio otpada u cilju smanjenja GHG, projekat bi podstakao razvoj preduzetničkog duha učenika. Deo cveća i sobnog bilja prodavaće se na Veljkovim humanitarnim bazarima a prihod od prodaje biće ulagan u održavanje plastenika i nabavku repromaterijala. U promociji bazara, roditelji i lokalna zajednica biće pozvani da kupovinom rasada doprinesu humanitarnom cilju i kvalitetu životne sredine na Zvezdari. Dvorište ove škole proglašena je za najlepše dvorište u Beogradu i na Zvezdari već četiri puta. U akcijama ozelenjavanja dvorišta učestvovali su učenici, nastavnici i ostali zaposleni.

OŠ “Knez Sima Marković” u Barajevu želi da u školskom dvorištu postavi „restoran sa prenoćištem za ptice“ (kućice, hranilice, pojilice) i oazu za oprašivače (hotel za bubice sa medonosnim vrtom/ vrtom za oprašivače) sa edukativnim tablama i interaktivnom postavkom – ptičjom slagalicom. Dodatno žele da zasade i određene vrste biljaka koje će zadovoljavati potrebe ptica i obezbediti im hranu, vodu, sklonište i gnezdilište, jer se na susednoj parceli krči rastinje, čime će mnoge ptice izgubiti svoj dom. Prostor bi se koristio kao učionica na otvorenom, za realizaciju edukativnih radionica sa predškolcima, prilikom poseta sa učenicima iz matične i izdvojenih odeljenja škole, kao i sa učenicima iz druge škole sa teritorije opštine, tokom aktivnosti ekološke sekcije, realizacije međunarodnih eTwinning projekata („Ptice, naše komšinice“), obeležavanja Međunarodne manifestacije „Dan fascinacije biljkama”, Međunarodnog dana porodice (akcije sa roditeljima, piknik u školskom dvorištu), Svetskog dana pčela (radionica sa pčelarom iz komšiluka), Svetskog dana ptica i drveća (likovni konkurs Naši pernati drugari)… Planira se i osnivanje Omladinskog kluba orintologa. U ovako ozelenjenom prostoru ne bi uživali samo ljubitelji prirode, već i životinje. U ovoj školi, ekološka sekcija je osnovana sam 2005. godine, od 2013. Godine osoblje učestvuje u akciji sadnje drveća ENO Tree Planting Day, sa učenicima dva puta godišnje se sadi drveće u školskom dvorištu i svake godine se organizuje i sadnju cveća i akcije uređenja školskog dvorišta. Realizovan je veliki broj radionica i akcija („Barajevo – Zeleno srce Beograda“, „Climate change, extreme weather, my planet… and me“ i mnoge druge), eTwinning projekata sa eko tematikom. Deca i njihovi roditelji rado učestvuju u svim aktivnostima.

OŠ “Đura Daničić” na Voždovcu planira letnju učionicu sa ukrasnim i začinskim biljem u žardinjerama, sa kućicama za ptice, kojima bi se na taj način obezbedili hrana i skrovište. Ozelenjeni prostor bio bi namenjen za učenje na otvorenom. Zajedno s đacima sadili bi se ukrasno i začinsko bilje, koje mogu da koriste đaci, zaposleni, ili komšiluk  u ishrani. Začinsko bilje koje se bude gajilo može se pokloniti komšijama koje imaju tri piljare preko puta škole, kako bi ga prodavali, a mogla bi i deca da ga prodaju uz podršku učitelja (npr. tokom ,,Zelenih dania”), što bi doprinelo obezbeđivanju sredstava, podsticanju preduzetničkog duha, saradnji s lokalnom zajednicom i podsticanje zajedništva. Ranije je u ovoj školi, u okviru Tima za preduzetništvo, organizovana manifestacija, aukcija dečjih slika ,,Galerija na otvorenom” s ciljem prikupljanja novca za uređenje i oplemenjivanje školskog dvorišta, jer je dvorište veliko i zahteva dosta rada i ulaganja. Đaci su bili u poseti Arboretumu na Šumarskom fakultetu, a planira se i da studenti pošume jedan deo školskog dvorišta.


OŠ “Miroslav Antić” na Čukarici planira mini Botaničku baštu (sa edukativnom komponentom, koja se integriše u nastavni proces), sa različitim formama biljaka, jestivu baštu sa povrćem i sezonskim voćem i učionicu u prirodi. Pored toga što bi učenici imali direktan uvid u brojne biljne vrste, sopstvenim radom učestvovali u oplemenjivanju školskog dvorišta, usvajali znanja o pojedinim vrstama u neposrednom kontaktu sa njima, razvijali saradnju, učili se strpljenju, odgovornosti i drugim veštinama… učenici bi imali prilike da koristeći učionicu u prirodi, realizuju brojne zadatke, upoznajući biljni i životinjski svet i prateći sezonske promene u vrtu. Škola već ima ima lepo uređen i negovan vrt, sa različitim biljem- začinskim, lekovitim, ukrasnim, žbunastim, drvenastim itd. sa kreativnim intervencijama rukotvorina nekih učenica na stablima, pa je škola osvajala nagrade za najlepše školsko dvorište. Intenzivniji rad na ozelenjavanju školskog dvorišta počeo je pre tri godine kroz projektni zadatak na časovima istorije sa temom “Dolina jorgovana”, gde su deca obezbedila sredstva, nabavila sadnice, odredili najpogodnije mesto za sadnju… a nakon ovog uspeha, nastao je projekat “Kroz istoriju učimo od prirode – život, stvaranje, lepota, umetnost, duhovnost” u koji su uključeni pored nastavnika, brojni učenici ali i roditelji. Od Šumarskog fakulteta dobijena je i donacija u vidu sadnica jelki, kao i radionicu sa učenicima mlađih razreda o značaju prirode. Škola je dobila nagradu za najlepše školsko dvorište Opštine Čukarica.

OŠ “Vojvoda Stepa” na Zvezdari, u Kumodražu, u školskom dvorištu želi da napravi hotel za insekte i malu cvetnu baštu, jer svake godine izgubimo oko 2% njihove populacije. Pravljenjem hotela za insekte i bašte omogućiće učenicima da izađu iz okvira klasične učionice. Korišćenjem ovog dela dvorišta kao učionice na otvorenom će navesti učenike da shvate kolika je važnost insekata kao oprašivača, da naša ishrana voćem i povrćem apsolutno zavisi od ovih vrednih pomagača. Obezbeđivanjem optimalnih uslova u hotelu za insekte omogućiće se naseljavanje različitih vrsta insekata. Na ovaj način će učenici shvatiti značaj biodiverziteta od koga zavisi produktivnost svakog ekosistema.

OŠ “Starina Novak” na Paliluli planira oplemenjivanje postojeće Novakove baštice u holu škole, što će uključiti i rasad i oglede sa biljkama. Unutrašnja bašta sa dodatnim osvetljenjem omogućiće gajenje biljaka i korišćenje bašte u nastavi tokom cele godine. Kontrolisani uslovi omogućiće izbegavanje uništavanja intervencije, što je čest slučaj u školskom dvorištu. U holu i đaci i roditelji mogu aktivno da se uključe u brigu o biljkama.

Dodatno, za OŠ “Karađorđe” na Voždovcu, koja je u u procesu ozelenjavanja školskog dvorišta koje finansira Sekretarijat za zaštitu životne sredine grada Beograda, planiramo da organizujemo radionicu ko-kreacije, u saradnji sa Sekretarijatom i projektantima, kako bi konačni projekat bio u skladu sa željama i idejama školske zajednice. Ideja koja je prijavljena je da se jedan deo sivog zida koji je deo tribina školskog igralista oplemeni jednim lepim “zelenim zidom“, koji bi bio stanište insekata i ptica, a što bi moglo da uključi mahovine, bršljan, lozicu…. U produžetku zida, koji je dugačak oko 50m, stariji đaci uz pomoć nastavnice likovne kulture bi ga oslikali , a mlađi obojili odgovarajućom bojom za zidove sa svojim učiteljicama. Uz podršku roditelja ,koji su već pokazali inicijativu i volju, napravila bi se drvena konstrukcija koja bi predstavljala radni deo na kome bi đaci (posebno mlađi) mogli da sa učiteljicama posmatraju zeleni zid, prate razvoj i vode beleške kroz crteže, likovne radove, zapise. Na radnom delu imali bi razne oglede iz oblasti zaštite biljaka, ali i mogućnostima njihove upotrebe u likovnom stvaralaštvu- kako se dobijaju i koriste prirodne boje.Radili bi se otisci lišća, cvetova, mahuna, kore… na svilenim, vunenim, pamučnim, lanenim i sličnim materijalima, kao i na papirnim podlogama.

Zaista se nadamo, i verujemo da će u budućnosti biti prilike za saradnju i sa ostalim školama prijavljenim na Konkurs: OŠ “Dositej Obradović” na Voždovcu, OŠ “Rudovci” u Lazarevcu, OŠ “Drinka Pavlović” na Starom gradu, OŠ “Momčilo Živojinović” u Mladenovcu, Školom za osnovno i srednje obrazovanje sa domom “Sveti Sava” iz Umke, OŠ “Zmaj Jova Jovanović” sa Voždovca, OŠ “Skadarlija” sa Starog grada i OŠ “Filip Filipović” sa Voždovca.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *